Refluks żołądkowo przełykowy

Czym jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy (często określany jako „refluks”, „GERD” lub nawet „zgaga”) jest definiowany jako cofanie się pokarmu lub kwasu żołądkowego z żołądka do przełyku. Jest stanem, którego wielu z nas prawdopodobnie doświadczyło nie jeden raz w ciągu roku. W rzeczywistości mówi się, że do 35% ogólnej populacji cierpi na dolegliwości żołądkowo-jelitowe powodujące zgagę co najmniej raz w miesiącu.

Typowe metody leczenia obejmują szeroki asortyment dostępnych bez recepty leków blokujących kwas żołądkowy, takich jak leki zobojętniające sok żołądkowy i inhibitory pompy protonowej („PPI”). Jednak leki tego rodzaju są również powiązane z negatywnymi skutkami ubocznymi, w tym dysbiozą jelitową, a także innymi poważniejszymi schorzeniami. Poza tym częste napady zgagi lub refluksu żołądkowego mogą być sygnałem, że w organizmie występują inne problemy zdrowotne, w szczególności w naszych jelitach.

Refluks żołądkowy i dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa to stan, który występuje, gdy w przewodzie pokarmowym brakuje równowagi między dobrymi i złymi bakteriami. Refluks żołądkowy i dysbioza jelit są powiązane na dwa sposoby:

 • Po pierwsze, zgaga lub refluks mogą w rzeczywistości być objawem niezrównoważonego mikrobiomu jelitowego. W rzeczywistości refluks może oznaczać, że twoje ciało próbuje ci powiedzieć, że dzieje się coś poważniejszego, czym należy się zająć.
 • Drugim ogniwem jest to, że dostępne bez recepty leki przeciw refluksowi (takie jak leki zobojętniające sok żołądkowy) mogą w rzeczywistości powodować brak równowagi mikroflory jelitowej i zmniejszać liczbę zdrowych bakterii w twoim organizmie.

Refluks żołądkowy jest spowodowany dysbiozą jelit

Częste napady zgagi mogą być sygnałem, że w organizmie dzieją się poważniejsze rzeczy, a szczególnie w jelitach. Ogólny termin „nieszczelne jelita” jest używany, gdy mamy uporczywe objawy gazów / wzdęć, zaparć, biegunek, a nawet niestrawności, zgagi, refluksu żołądkowego lub GERD, a którykolwiek z tych objawów jest oznaką braku równowagi pożytecznych bakterii w jelitach.

Najczęściej refluks żołądkowy jest postrzegany jako nadmierna ilość kwasu żołądkowego, ale w rzeczywistości zwykle jest odwrotnie - niewystarczająca ilość kwasu do strawienia pokarmu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania zespołu nieszczelnego jelita, co może wpływać na zdrowie układu pokarmowego.

Leki na refluks mogą powodować dysbiozę jelit

Najczęstszym sposobem złagodzenia objawów refluksu jest stosowanie leków zobojętniających, które mogą powodować krwawienie wewnętrzne, wrzody, zmęczenie, niedobór składników odżywczych, a nawet uczucie lodowatych stóp.

Leki zobojętniające zmniejszają ilość niezbędnego kwasu żołądkowego, który jest potrzebny do prawidłowego trawienia pokarmów. Ponadto utrudnia to wchłanianie takich składników odżywczych jak wapń, magnez i stront, dzięki którym kości są mocne i zdrowe. To tylko niektóre z wielu problemów zdrowotnych spowodowanych obniżeniem poziomu kwasu żołądkowego.

Wykazano, że inhibitory pompy protonowej (PPI) mogą potencjalnie zmieniać normalną mikroflorę jelitową. Ta zmiana rozpoczyna się w przełyku, gdzie leki modyfikują bakterie przełyku, a następnie przechodzi do żołądka, jelita cienkiego i okrężnicy, modyfikując bakterie, które zazwyczaj występują naturalnie. PPI zmieniają różnorodność bakterii jelitowych, a badania wykazały, że różnice między osobami przyjmującymi PPI lub leki zobojętniające soki żołądkowe, a osobami niestosujących tych leków, są konsekwentnie powiązane ze zmianami, które prowadzą do mniej zdrowego mikrobiomu jelitowego. 

Zasadniczo leki te usuwają dobre i złe bakterie z organizmu, starając się zaradzić brakowi kwasu w żołądku, w wyniku czego powstają poważniejsze problemy z trawieniem.

W Centrum Zdrowia Biomed chcemy pomóc Wam w uzyskaniu jak najlepszego samopoczucia. Dołożymy wszelkich starań, aby wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania. 

Objawy refluksu żołądkowego są oznaką, że twój układ trawienny coś Ci mówi. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak współpraca z naszymi specjalistami od żywienia może zmienić Twoje życie, zadzwoń do nas: 880 110 060 lub umów konsultację online.

Objawy refluksu

Czy kaszlesz lub chrząkasz po jedzeniu? Czy odczuwasz „guzek w gardle” lub trudności w połykaniu? Czy dręczy Cię kapanie z nosa? Czy rano masz chrypkę lub obolałe gardło?

Refluks żołądkowy jest słabo rozumiany przez lekarzy. Prawidłowe rozpoznanie jest często błędnie kojarzone z innymi chorobami, w tym z infekcjami górnych dróg oddechowych. Często specjalista może błędnie zdiagnozować astmę, alergię i/lub zapalenie zatok, podczas gdy w rzeczywistości jest to refluks żołądkowy.

Do najczęstszych objawów refluksu należą:

 • Odbijanie
 • Trudności lub ból podczas połykania
 • Ślinotok
 • Dysfagia (uczucie zalegania pokarmu w przełyku)
 • Poczucie “kluski w gardle”
 • Przewlekły ból gardła
 • Zapalenie krtani
 • Zapalenie dziąseł
 • Chroniczne podrażnienie gardła
 • Chrypka rano
 • Gorzki smak w ustach

Niektóre nietypowe objawy (mniej powszechne) Refluksu:

 • Ból gardła, kaszel
  Nocny refluks, zwłaszcza po nocnym jedzeniu lub spożyciu alkoholu, może dotrzeć do gardła bez budzenia. Zarzucana treść żołądkowa podrażnia wrażliwe tkanki powodując ból gardła, potrzebę „przeczyszczenia” i kaszel.
 • Kwaśne zapalenie krtani
  Czasami sok żołądkowy może cofać się przez przełyk i górny zwieracz przełyku i przedostawać się do krtani lub krtani. Wynikający z tego stan zapalny powoduje zapalenie krtani i chrypkę.
 • Nocne zadławienie
  Niektórzy ludzie budzą się mniej więcej godzinę po pójściu do łóżka z atakami krztuszenia się i wymiotów. W gardle pojawia się kwas, a czasami pokarm i występuje silne pieczenie.
 • Astma
  Istnieje związek między astmą niealergiczną (niesezonową) a GERD. Objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel lub świszczący oddech, powodują refluks w wyniku nagłych, gwałtownych zmian ciśnienia w klatce piersiowej i jamie brzusznej. Refluks może również wystąpić podczas głębokiego wdechu przed intensywnym wydechem przez osobę chorą na astmę. W reakcjii odwrotnej, kwaśny refluks podrażnia krtań i może powodować odruchowe zwężenie oskrzeli. U osoby trudno jest potwierdzić, że refluks powoduje astmę. Najlepszym tego dowodem jest poprawa zarówno refluksu, jak i astmy dzięki terapii antyrefluksowej.
Jeśli cierpią Państwo na chorobę refluksową przełyku, droga do zdrowia trwa przez wiele lat i wymaga prób i błędów oraz dużo cierpliwości. Nie ma szybkich rozwiązań. Podczas tego frustrującego (i czasami bolesnego) procesu należy pamiętać, że każda mała zmiana, którą Państwo wprowadzą, jest krokiem we właściwym kierunku.

Naszą misją jest pomaganie dorosłym z chorobą refluksową w prowadzeniu zdrowszego i szczęśliwszego życia. Osiągamy to poprzez zapewnienie wysokiej jakości konsultacji w zakresie informacji o żywieniu i odchudzaniu. Łączymy osoby cierpiące na to przewlekłe schorzenie z ekspertami zajmującymi się chorobą refluksową w celu postawienia diagnozy, przeprowadzenia leczenia i udzielenia odpowiednich porad..
envelopephone-handsetmap-markercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram