Chiropraktyka

Czym jest chiropraktyka?

Co prawda chiropraktyka jako dziedzina ukształtowała się dopiero w XIX wieku, jednak pierwsze wzmianki o leczeniu kręgosłupa za pomocą terapii manualnej plasują się już w starożytności. Samo słowo "chiropraktyka" wywodzi się z języka greckiego, od słów chiro – ręka i practicos, czyli czynione. Pierwszy potwierdzony opis tego typu praktyki pochodzi od greckiego ojca medycyny i etyki lekarskiej – Hipokratesa. On bowiem opisał zabieg przy pomocy terapii manualnej. Co więcej, już on uważał, że przyczyna wielu dolegliwości może tkwić w przesunięciu kręgów.

Chiropraktyka jako dziedzina niemedycznego leczenia ukształtowała się w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku za sprawą Davida Daniela Palmera, któremu udało się wyleczyć głuchotę dzięki manipulacji kręgami. Założył on tak zwaną Szkołę Chiropraktyki Palmera.

Założenia teoretyczne chiropraktyki opierają się na przekonaniu, że zdrowie organizmu ludzkiego opiera się na swobodnym przepływie impulsów przez układ nerwowy. Przemieszczenia kręgów mogą doprowadzić do ucisku poszczególnych nerwów, co z kolei jest efektem różnego typu dolegliwości.

Głównymi przyczynami poddawania się zabiegom chiropraktyki są zazwyczaj problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Terapię tę wybierają osoby, które zmagają się z bólami pleców, głowy, szyi, karku, ramion. Chiropraktyka może być także pomocna w przypadku takich chorób jak rwa kulszowa czy dyskopatia. Także różnego typu zwyrodnienia kręgosłupa i wady postawy są dobrym powodem do odwiedzenia specjalisty od chiropraktyki.

Na tym nie kończy się jednak zastosowanie chiropraktyki. W związku z tym, że wiele dolegliwości ustępuje po prawidłowym ustawieniu kręgów, wskutek tego, że przestają one uciskać poszczególne nerwy, chiropraktyka jest stosowana także przy zwalczaniu takich problemów, jak na przykład migreny, zawroty głowy, bóle oczu, mdłości, duszności.

Zastosowanie chiropraktyki

Rozwiązania, które proponuje chiropraktyka, mogą być skuteczne, choć to zależy od konkretnego przypadku i przyczyn problemów. Najczęściej, by osiągnąć oczekiwany rezultat, potrzebny jest więcej niż jeden zabieg.

Zabiegi z zakresu chiropraktyki powinny wykonywać osoby wykwalifikowane, które ukończyły odpowiednie szkoły. Nie zawsze są to lekarze, bywają jednak i takie przypadki, że można znaleźć absolwentów wydziałów medycznych z nabytymi dodatkowo umiejętnościami z zakresu kręgarstwa.

Terapia manualna zaczyna się od oględzin i określenia stanu kręgosłupa. Chiropraktyk ocenia, czy mogło dojść do przesunięcia kręgów. Czasami konieczne jest także wykonanie zdjęcia RTG.
Po ocenie stanu kręgosłupa, chiropraktyk podejmuje próbę ustawienia kręgów w odpowiednim położeniu. Zazwyczaj nie da się zwalczyć problemów w czasie jednej wizyty i konieczne są kolejne interwencje specjalisty.

Sfera działalności chiropraktyka jest jednak szersza. Terapię manualną wspierają oni ułożeniem odpowiedniego planu żywieniowego, rehabilitacją, akupunkturą, ziołolecznictwem. Zalecają także aktywność fizyczną.

Przeciwwskazania do chiropraktyki

1. Terapii manualnej nie powinny poddawać się osoby, które miały w przeszłości operowany kręgosłup. 

2. Należy jej unikać także w przypadku stanów zapalnych, infekcji bądź nowotworu. 

3. Przeciwwskazaniem jest także wiek pacjenta – dzieci do lat siedmiu i osoby po sześćdziesiątym roku życia poddanie się chiropraktyce powinny skonsultować z lekarzem.

Poznaj naszego terapeutę

Krzysztof Golubski

Zajmuje się rehabilitacją ukierunkowaną na funkcjonalność i leczenie ruchem, przygotowaniem motorycznym oraz pracą na łańcuchach powięziowych. Moim celem jest pomóc przywrócić równowagę w ciele, uwolnić od bólu i pomóc zoptymalizować wyniki sportowe. Każdy człowiek jest inny i choć dolegliwości wyglądają podobnie to mają różną genezę, dlatego trzeba użyć różnych metod. W swojej pracy łączę elementy masażu, chiropraktyki, osteopatii, terapii manualnej. Łącząc to powstaje “hybryda” o wysokiej skuteczności.

Jak wygląda wizyta?

Na pierwszą wizytę warto zabrać dokumentację (jeśli Pani/Pan posiada) z przebiegu leczenia.

Przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, dzięki któremu łatwiej będzie prowadzić dalszą terapię a Państwu wrócić do formy.

Proszę ubrać się w strój sportowy w którym Pani/Pan będzie czuł się komfortowo w każdej pozycji. Osobiście zalecam prowadzić krótką gimnastykę każdego dnia.

W zależności od zaangażowania i umiejętności każdy otrzyma indywidualny zestaw ćwiczeń wspierający i uzupełniający terapię.


Przy każdej wizycie wykorzystuję dostosowane do potrzeb i stanu pacjenta, najskuteczniejsze techniki.

Terapia indywidualna:

  • masaż
  • klawiterapia
  • elementy akupunktury
  • masaż maszynowy
  • ćwiczenia,
  • drenaż limfatyczny

Terapia z użyciem chiropraktyki MC Timoney Corley/ HAVL

Uwaga: W niektórych sytuacjach przed rozpoczęciem terapii wymagane będzie zrobienie dodatkowych badań.

Czas trwania wizyty to 45 min.

Kontakt:

Adres gabinetu:

ul. Żwirki i Wigury 2a
83-000 Pruszcz Gdański 

envelopephone-handsetmap-markercross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram